Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 14692122



*

nr 1469 2122


Ljusstakar

ett par, silver, Helge Lindgren, Stockholm 1950. 2-armade. Höjd: 24,5 cm. Vikt: 1800 g


Utrop:

10.000 kr

Såld:

8.800 kr

Sista tid för bud online:

tisdag 24 maj 2022
kl 18:51:57


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/5 18:41:59 1      8.000 kr
24/5 18:42:29 1      8.600 kr
24/5 18:46:36 2      8.200 kr
24/5 18:46:36 1      8.400 kr (Budbetjänt)
24/5 18:46:58 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 24 maj

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: helge lindgren ljusstakar ljusstake silver ädelmetall
  • 8258 Kandelaber
    nysilver, Dufva, omkring 1900. Höjd: 59 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:34
  • 8253 Ljuslyktor
    3 st, Glas. Höjd: 31 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:25
  • 8011 Ljusstakar
    2 st, 1800-tal, Tenn, bland annat H Kaften Borgå. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:27
  • 8010 Ljusstakar
    Ett par, mässing, 1800-tal, Pärlkant. Höjd: 17 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:30
  • 8065 Ljusstake
    Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt ..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:48
  • 8184 Spegellampetter
    Ett par, bronserade. Höjd: 44 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:43




Ladda ner broschyr